אוכל לכלבים


אוכל לכלבים

חלפו הימים בהם זרקנו לכלב עצם או שאריות מהאטליז. אוכל לכלבים הוא עסק של בריאות, הנדסת מזון מדוקדקת, טעמים והתאמה לסוגי כלבים שונים. הכלבים שלנו הם כמו ילדים: זקוקים ליחס אוהב ומסור, לטיול, לטיפול נגד מחלות וטפילים, לפינה פרטית נעימה ולמזון מתאים. כל כלב ונטיות ליבו, גודלו ורגישויותיו. יש כל כך הרבה אפשרויות: מזון יקר ועשיר, מזון אנטי-אלרגני, קופסאות אוכל רטוב, צ'ופרים או סתם מזון במבצע. עם התפתחות התחום קמו בשנים האחרונות ספקים קטנים בכל קרן רחוב, באינטרנט וברשתות המזון הגדולות. המבחר הרב ופערי המחירים הגבוהים מצדיקים סקר מחירים וייעוץ על ההבדלים השונים בין סוגי המזון והתאמתו לצרכי הכלב שלכם.

איכות המזון

אוכל לכלבים מחולק לרמות על פי איכותו, והדבר משפיע ישירות על מחירו. כשאנו אומרים "איכות" אנחנו מתכוונים בעיקר לתכולת בשר אמיתי ולשילוב נכון עם פחמימות איכותיות. להלן רמות איכות במזון כלבים בסדר יורד:

  • מזון אולטרא פרימיום וסופר פרימיום – מכילים כמות טובה של בשר ופחמימות מורכבות. המרכיב הדומיננטי במזון הינו בשר.
  • פרימיום – כאשר אנחנו יורדים בסקאלה אנו פוגשים את מזונות הפרימיום, המכילים פחות בשר ויותר פחמימות ריקות. המרכיב הדומיננטי במזון הינו קמח בשר.
  • אקונומי – מדובר במזון מסוג ירוד, שאינו מכיל חומרים מזינים או בריאים במיוחד.

רגישות מיוחדת

אם הכלב שלכם סובל ממחלה מסוימת, מומלץ כמובן להתייעץ עם ווטרינר ולהתאים לו תזונה ראויה: תזונה דלת קלוריות לכלב עם נטייה להשמנה, מזון אנטי-אלרגני לכלב אלרגי ואוכל מתאים לכלב עם בעיות מפרקים.

התאמת מזון לגודל ולגיל הכלב

כל כלב והאוכל המתאים לו: גור קטן או כלב זקן, כלב זעיר או דני ענק. כלל אצבע ראשון – התאימו את גרגרי האוכל לגודל הכלב שלכם. לכלב קטן או לגור ניתן גרגרי מזון יבש קטנים, המותאמים ללסת קטנה, וגרגרים גדולים ניתן לכלב גדול. מעבר לכך:

  • כלבים קטנים וזעירים – מזון זה יהיה עשיר בחלבון ושומן, הנדרש לנמרצות האופיינית לזנים אלה.
  • כלבים בינוניים וגדולים – עבור כלבים מעל 6 ק"ג יש להתאים מזון גדול לשם מניעת אבנית. גורי כלבים גדולים יקבלו מזון לגורי כלבים גדולים – המותאם לצרכי הגדילה המהירה האופיינית להם.
  • כלבים גדולים מאד – גורים הגדלים מהר מדי עלולים לפתח בעיות בעצמות, במפרקים, בגידים, בשרירים ובעצבים. לכן יש להאכיל גורים אלה במזון ספציפי, המותאם לעיכוב גדילה.
  • כלבים מבוגרים – כאשר הכלב שלכם מתחיל להראות סימני זקנה, זהו זמן טוב לעבור לתזונת "סניור"; כלומר, מזון דל קלוריות וקל ללעיסה.

שלבו אוכל לכלבים מרמות שונות לפי יכולותיכם. כלב הניזון כהלכה הוא כלב מאושר יותר, בריא יותר ובעל מראה טוב יותר. הפרווה מבריקה, השיניים לבנות ואינן מדיפות ריח רע. במקרים קיצוניים של תזונה לקויה, תמצאו את עצמכם מבלים אצל הווטרינר עם מחלה לא מוסברת, או השמנה שתעלה לכם לא מעט. אפשר לומר שרכישת מזון איכותי ומתאים הינה חסכונית, כלכלית ומונעת בעיות ואי נעימויות.