גזעי כלבים מסוכנים


"כלב נובח אינו נושך" – כך אומרת הקלישאה. כמו תמיד, המציאות יותר מורכבת; לסוגי כלבים שונים מזג אופייני, אין דין יוקשייר טרייר הקפריזי לרועה כבשים אנגלי הסביל, שלא יפגע בחיפושית. בנוסף, התנהגות הכלב מושפעת מאופן חינוכו ואף ניכרת בו השפעת הבעלים. לדוגמא, כלבים המגודלים ככלבי שמירה לעומת כלבים שנועדו לנחיית עיוורים. יכולתם של כלבים לסכן בני אדם נגזרת מאופיים, אך בעיקר מעוצמתם הפיזית. זה אכן מעט מפחיד כאשר מתנפל עליך פינצ'ר קטן ועצבני באמצע ריצת ערב, אך זה גם לא מסוכן כלל וכלל ואפילו די משעשע.

מהו כלב מסוכן?

כלב מוגדר כ"כלב מזן מסוכן" על ידי משרד החקלאות. ברשימת הכלבים המסוכנים מופיעים זנים שפותחו במיוחד לצורך פעילות אלימה. חלקם מעורבים בעשרות מקרי הרג בארה"ב אך בישראל נרשמו עד היום כמה מקרים בודדים בלבד. להלן שמונה גזעי הכלבים המסוכנים על פי החוק –

 1. סטפורדשייר בול טרייר (אמסטף)

  כלבים מסוכנים

  כלבים מסוכנים

 2. סטאפורדשייר בול טרייר (סטאף אנגלי)
 3. בול טרייר
 4. אמריקן פיטבול טרייר
 5. דוגו ארגנטינו
 6. מסטיף ברזילאי (פילה ברזילרו)
 7. טוסה אינו

כלבים מסוכנים והחוק

בעקבות שורת תקיפות חמורות של אנשים בידי כלבים מסוכנים ומותה של ילדה בת 4 כתוצאה מכך, קבע בשנת 2004 שר החקלאות תקנות בנושא. בין התקנות הללו שורה של הגבלות על ייבוא, גידול והחזקה של כלבים מסוכנים. על פי התקנות, ניתן לייבא כלב מסוכן כאשר בעל הכלב בגיר, כלומר: עבר את גיל 18. כמו כן, הכלב נדרש להיות מסורס ואם זאת כלבה, יש לעקר אותה. הכלב צריך להיות ברשות הבעלים לפחות שנה וחצי לפני הייבוא ארצה. כאשר הכלב שלכם הגיע לגיל חצי שנה יש לעקר או לסרס אותו באופן מיידי. ניתן לבקש אישור שלא לעקרו או לסרסו מהווטרינר, בדרך כלל בנסיבות רפואיות, אך תידרשו למנוע מהכלב להזדווג.

הקריטריונים לאחזקת כלב מסוכן ואופן אחזקתו –

 • בעל הכלב חייב להיות בגיר, בן 18 ומעלה.
 • הכלב יוחזק בשטח תחום בגדר, קיר או כל דבר שימנע ממנו לצאת לאזור ציבורי.
 • יש לתלות שלט אזהרה מתאים בכניסה לשטח המחייה של הכלב ("זהירות! כלב בחצר").
 • יש לחסום את פי הכלב בזמם (מחסום פה) כאשר במקום נוכח אדם נוסף מתחת לגיל 16.
 • בעת יציאה לטיול עם הכלב יש לקשור אותו ברצועה באורך מקסימלי של שני מטר ולחסום את פיו בזמם.

אם מצאתם בית חדש לכלב, ניתן למכור או להעביר אותו לרשות בעלים אחרים רק באישור הווטרינר העירוני. לחילופין, ניתן למסור אותו למשטרה, כוחות הביטחון או לווטרינר העירוני. כלבים מסוכנים עלולים להפתיע כל אחד, לכן אחזקת כלב מסוכן דורשת אחריות ובגרות מצד בעליו. זכרו! כלבים אלה הינם חזקים ובעלי אופי תוקפני. יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות על מנת למנוע תקיפה ופגיעה בסובבים. חשוב להוסיף ולומר – למרות שהכלבים הללו נחשבים מסוכנים, במידה והם זוכים לחינוך נאות כבר בהיותם גורים, הם עשויים לגדול להיות כלבים מתוקים, חברותיים ורגועים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.