גינות כלבים


לכולנו – לכלבים וגם לנו – מגיע להשתחרר קצת, לרוץ ולחלץ עצמות. רצוי שהכלבים יעשו זאת עם כלבים אחרים בחופשיות, ללא מחסומים, רצועות ושאר הגבלות הנכפות עליהם בשטח הציבורי. לשם כך הוקמו על ידי רשויות מקומיות מתחמים מגודרים, המכונים "גינות כלבים". הגינות מיועדות לשימושם של הכלבים ובעליהם, ובהן הכלבים מתנהלים בחופשיות. בגינות הכלבים לא חל החוק המחייב קשירת כלבים במקום ציבורי, למעט כלבים מסוכנים המחויבים ברצועה. תל אביב, העיר המובילה כיום בתחום זה, מאפשרת בנוסף שחרור כלבים במספר חופים שמיקומם מפורסם באינטרנט.

כללים ותקנות להולכת כלב במרחב הציבורי

מתקן בגינות כלבים

מתקן בגינות כלבים

במרחב הציבורי הכלב נדרש להיות קשור ברצועה באורך מקסימלי של 5 מטר ואתם נדרשים להיות מסוגלים לשלוט בו. אם הכלב מוגדר כמסוכן, אתם נדרשים להיות בני 16 ומעלה, לאחוז בו עם רצועה באורך עד 2 מטר ונדרש מחסום פה.

כיף, בטוח ונעים בגינת כלבים

גינות כלבים מכילות מפרטים קבועים המיועדים להפרדה מהמרחב הציבורי, וכן לנוחות ובטחונם של הכלבים ושל בעליהם.

  • תיחום – גדר ושער בגבהים שאינם עבירים לכלבים.
  • מרחב תמרון – פינות אלה יהיו מרווחות ורחבות ידיים ויאפשרו תנועה חופשית של הכלבים.
  • אביזרי שירות ונוחות – כגון: אזור הצללה, מתקני ישיבה לנוחות בעלי הכלבים, ברזי מים, שוקת, מתקני משחק לכלבים, תאורה ופחי אשפה.
  • טופוגרפיה – אדמה או סביבה חולית הינה אידיאלית לכלבים, ללא בורות ומהמורות מסוכנות.

ראוי לציין שגם בגינת כלבים אתם עדיין אחראים על הכלב שלכם על כל המשתמע מכך, כולל איסוף גללים.

השפעתן החיובית של גינות כלבים אינה מוטלת בספק כלל. האפשרות להתרוצץ ולהשתחרר במרחב הפתוח ולהתרועע עם כלבים אחרים, חיונית לאיכות חייו של הכלב שלכם. אתם רואים מיד איך הכלב שלכם נפתח, משתחרר ונהנה ביחד עם כלבים אחרים. גם אתם משתלבים בנוף הכלבי ומבלים עם אנשים אחרים, השותפים כמוכם לקשר עם בעל חיים נפלא זה. הקשרים החברתיים האמיצים הנוצרים בין בעלי הכלבים יוצרים גם התארגנויות שונות ברשתות החברתיות, וגולשים הלאה גם למקומות אחרים – אפילו לחתונות!

כדאי להזהר ולשים לב

יש  צדדים פחות מתגמלים ובעייתיים המתעוררים בגינות הכלבים:

  • מלחמות כלבים – אינטראקציה בין מספר רב של כלבים עלולה להתדרדר למריבת כלבים, המובילה אף לפציעות ומוות.
  • הפצת מחלות – חיכוך בין כלבים הינו מקור להפצת מחלות (בעיקר שעלת המכלאות) וכן טפילים.
  • מפגעים סביבתיים – קרבת גינת הכלבים לאזורי מגורים מעוררת בעיות הקשורות למפגעי רעש וריח.

זה כיף שאפשר לצאת לגינת כלבים בסביבת הבית – לכם וכמובן לכלבים. בכדי ליהנות מגינת הכלבים הקרובה אליכם, יש להקפיד לחסן את הכלב או הכלבים שלכם בכל חיסוני החובה. כמו כן כדאי ומומלץ מאד לחסן בפני שעלת המכלאות. מאוד לא מומלץ להביא צ'ופרים לכלבים, מכיוון שאלה מעודדים מריבות ומהומות. אפשר להביא משחקים כגון פריסבי ולחלץ עצמות ביחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.