כלבי נחייה


כשאנו חושבים על הקשר המיוחד בין כלבים ובני אדם, אנו רואים לנגד עינינו כלב נחייה ועיוור צועדים יד ביד. כלבי נחייה תומכים באדם הסובל כלבי נחייהמעיוורון או לקות ראייה. הסיפור התחיל במלחמת העולם הראשונה כשרופא השאיל את כלבו לחייל פצוע שישב בספסל בגן בית החולים. הרופא התעכב בענייניו וכשחזר לאסוף את החולה החל בינתיים לרדת גשם. להפתעתו התברר שהכלב הוביל את החייל בחזרה פנימה לבית החולים. כיום יש בתי ספר בכל העולם המכשירים מגוון זני כלבים לעבודת הנחייה. הכלבים מוכשרים במגוון רחב של פעילויות התומכות בשותפם העיוור.

זנים המתאימים לנחייה

תכונות האופי הנדרשות מכלבי נחייה הינן: מזג שקט, גודל מתאים ויוזמה. הזנים העיקריים המועדפים לכך הינם: לברדור רטריוור, גולדן רטריוור ורועה גרמני.

אילוף כלבים לנחייה

אילוף הכלבים הינו תהליך ארוך של לימוד, מבחני התאמה ובניית קשר עם העיוור. להלן שלבי האילוף:

  1. אומנה – בגיל שישה שבועות עובר הגור המיועד למשפחה אומנת עד לגיל שנה. במהלך השהות באומנה הכלב מתאקלם ולומד להתנהל במגוון תחומים: שליטה בצרכים, הולכה ברצועה, הכרת החיים במשפחה והתנהלות בביטחון בסביבה העירונית. לאחר שמסתיימת האומנה, הכלב חוזר לבית הספר להערכה התנהגותית – בחינת התאמתו האישיותית לתפקיד.
  2. האילוף – הכלבים שעברו את הערכה, עוברים אילוף שאורכו חמישה חודשים. במהלך האילוף הם לומדים נחיית עיוורים הכוללת: הליכה בקו ישר, עצירה בשפת המדרכה, עקיפת מכשולים וחציית כביש בבטחה.
  3. יצירת קשר – השלב הבא הינו בניית הקשר בין העיוור לכלבו החדש. שניהם עוברים הכשרה משותפת של מספר שבועות בתנאי פנימייה, במהלכם הם מתרגלים זה לזה והעיוור לומד כיצד לטפל בכלב.

 

כלבי נחייה וכלבי שירות

רק כ-50% מהכלבים המיועדים לנחיית עיוורים עוברים את ההערכה ההתנהגותית. השאר עוברים הסבה מקצועית לנתינת שירות או מאומצים ע"י משפחה. לעומת כלבי נחייה המשרתים עיוורים בלבד, כלבי שירות תומכים בבעלי לקויות שונות בכל קשת התחומים: מוגבלי תנועה, כבדי ראייה, כבדי שמיעה, פגיעות מוחיות כמו C.P, נפגעי ראש, אפילפסיה, פרקינסון, אוטיזם, PDD, פיגור קשה, מחלות נשימתיות, אלצהיימר, ילדים עם לקויות התפתחותיות – דיסלקציות שונות והפרעות קשב, דמנציה, תשישות נפש ועוד.

כל לקות וההכשרה המיוחדת לה. עבור מוגבלים בתנועה, הכלבים יאולפו להביא חפצים ולגרור כיסאות גלגלים. לעומתם, עבור אוטיסטים ילמדו הכלבים לעזור בשמירה על קשר עם הסביבה ובעיקר עם הדואגים לשלומו של האוטיסט.

מה קורה כיום?

בישראל כיום יש כ-26,000 עיוורים ובעלי לקויות ראייה. לעומת זאת יש בשירות כ-200 כלבי נחייה בלבד. הכשרת הכלבים ממומנת על ידי "המרכז הישראלי לכלבי נחייה" או עמותת "עיניים מנחות לעיוור". המימון נעשה לרוב מכספי תרומות וכן תמיכה ממשלתית מסוימת. המוסד לביטוח לאומי מממן את מחיית כלב הנחייה החל מהרגע שהעיוור מקבל אותו לרשותו, באמצעות קצבת הנכות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.