כלבי שמירה


מאז שחר ההיסטוריה האנושית, הכלב מלווה אותנו, בני האדם, בכל אשר אנו הולכים. הכלב הינו חיית שמירה נהדרת, העושה מלאכתו נאמנה תוך הקרבה עצמית. קיימים זנים של כלבים המותאמים לשמירה יותר מאחרים – כל כלב וההתאמה שלו. כלב השמירה מרתיע ומתריע בפני פלישה של גורמים לא רצויים כמו מזיקים, גנבים ואויבים. קיימים סוגים שונים של צרכי שמירה: שמירה היקפית על מתקנים צבאיים, שדות תעופה, אזורים חקלאיים, בתים פרטיים וכו'. כלב השמירה אינו נותן מענה מושלם לכל חדירה לטריטוריה, אך מהווה פקטור משמעותי בהחלטת משיגי הגבול, האם להיכנס או לעבור הלאה לבית הבא.

 

10 כלבי שמירה המומלצים

כלבי שמירה

כלבי שמירה

הרשימה מוצגת בסדר יורד ומייצגת השקפה בלבד:

רועה גרמני, רוטווילר, בול מסטיף, דוברמן, דני ענק, בוקסר, פילה ברזילרו, ברנר זננהונד, כלב הרים פירנאי וסן ברנרד.

אפשר לראות שבמקום הראשון מככב הרועה הגרמני, כלב שמירה נפלא לכל הדעות, בעל יכולת הקשבה, לימוד וציות לפקודות ובעל מזג חם ואוהב. המראה הכללי של זן כלבים זה הינו מרתיע, הם בעלי מסה, פרוותם עבה והם בעלי יכולת לתקוף אדם מבוגר.

 

הגנה היקפית עם שיניים

שילוב של בעל חיים טריטוריאלי, נאמנות ואינטליגנציה הופכים כלב שמירה להגנה טובה ביותר. בכל מקום שנדרשת שמירה היקפית משמעותית נעדיף לשלב כלב או כלבים. להלן דוגמאות:

  • שדות תעופה – מתקנים רגישים אלה זקוקים להגנה היקפית משמעותית ורב שכבתית. ישנו צורך להרחיק משיגי גבול, כגון טרוריסטים, ארגוני מחאה, ונדליסטים, גנבים, רועים ובעלי חיים שונים.
  • מחנות צבא – רבים ממחנות הצבא הינם מתקנים רגישים ביותר, מבחינת איסוף מודיעין, גניבות ותקיפה.
  • חוות – גניבת ציוד ועדרים הינה תופעה נפוצה ביותר בארצנו. כמו כן, צריך למנוע ניסיונות חדירה מתמידים של בעלי חיים המעוניינים לבזוז את החווה (שועלים, נמיות, חזירים, צבאים, דורבנים וכו').
  • ישובים ובתים פרטיים – בעיקר הגנה מפני פריצות וגנבות רכב הנפוצות למדי בכמה אזורים בארץ. באזורי חיכוך עם אוכלוסייה עוינת נעשה שימוש בכלבי שמירה להגנה יישובית, וכן בבתים פרטיים, לצד אמצעי הרתעה והתרעה נוספים.

 

כלבי שמירה, פורץ שננשך והחוק

כל עיסוק והסכנות הטמונות בו. לצערנו תאונות עבודה קורות ויש ביטוח על כך, אך לא לפורץ. החוק משחרר מאחריות את בעליו של כלב השמירה במקרה של נשיכת פורץ וכן במקרים נוספים. אך יש לזכור – האחריות על ההוכחה חלה על בעל הכלב!

 

לדאוג לכלב שדואג לכם

צרכים של כלבי שמירה – כלב שמירה הינו בעל חיים עם צרכים בסיסיים שחובה עליכם לספק: מקלט מפגעי מזג האוויר וכמובן טיפול נגד טפילים, מזון, מים ושעות משחק אתכם ועם ילדיכם.

מיקום הכלב – כלב שמירה זקוק למרחב, כך שעדיף לתחום אותו בין גדרות. קשירת הכלב לעמוד, כמקובל, מזיקה לו והופכת אותו למתוסכל ונודניק.

בטיחות – הרחיקו את כלב השמירה מאורחים, הוא עלול שלא להבחין בין טוב לרע וינשך אדם שאינו מכיר.

לפעמים קצת קשה לראות את כלב השמירה כישות חיה ועלולים לשכוח אותו. צאו עם הכלב שלכם לטיולים, שחקו עמו, אך שמרו על היררכיה ברורה ביניכם אליו: אתם אומרים והוא מקשיב.