שבב לכלב


כמעט כל מי שמגדל כלב מכיר את הסיטואציה המלחיצה שבה הכלב נעלם. בין אם הכלב חמק דרך דלת פתוחה או שער החצר שנשכח פתוח, השתחרר מן הרצועה בעת טיול בפארק או איבד את הקשר אתנו והלך לאיבוד בזמן טיול בטבע – זהו תמיד מצב של חוסר אונים וחרדה לשלומו של חברנו הטוב. בעבר, במצב כזה היה סיכוי נמוך בלבד שהכלב ישוב אלינו. אולם כיום, בזכות פריט אלקטרוני זעיר – שבב לכלב, ניתן לקבל בתוך שניות מידע שיסייע בזיהוי הכלב ואיתור בעליו.

השבב ואופן פעולתו

השבב הינו קפסולה זעירה המוחדרת תחת עורו של הכלב באמצעות מזרק ייעודי לאזור העורף. החדרת השבב לכלב כרוכה בדקירת מחט מעט עבה יותר מזו המשמשת לרוב לתרופות. גודלו של השבב הוא כשל גרגר אורז והוא מכיל מידע אלקטרומגנטי מקודד אותו ניתן לקרוא באמצעות קורא שבבים. כל וטרינר מחויב כיום להחזיק קורא מסוג זה. המידע המקודד על השבב הינו רצף מספרים שמהווה למעשה את מספר הזהות של הכלב. מספר זה מונפק על ידי משרד החקלאות, ושם גם שמור המידע אודות הכלב ובעליו. השבבים עם המספרים השונים מופצים על ידי משרד החקלאות לווטרינרים העירוניים והפרטיים. הם אוספים את המידע אודות הכלב – שם הבעלים וכתובתו –  ומעבירים את המידע למאגר מידע וטרינרי עירוני ולמרכז הארצי לרישום כלבים, שם נשמר המידע וניתן להשתמש בו בעת הצורך.

שבב לכלב

החדרת שבב לכלב

אפשר לומר שהשבב לכלב הוא התשובה העדכנית לדיסקית הזיהוי על הקולר שהיתה נהוגה בעבר, אולם יתרונו הוא שאינו נופל או נשחק ולא ניתן להסרה בקלות (כמו למשל במקרה של גניבת כלב).

שבב לכלב – המלצה או חובה

כיום, החוק במדינת ישראל מחייב בעלי כלבים לסמן את כלביהם באמצעות שבב החל מגיל שלושה חודשים, בעת קבלת חיסון הכלבת הראשון, אולם ניתן להחדיר את השבב גם מוקדם יותר. החדרת השבב לכלב הינה תנאי הכרחי לקבלת רישיון להחזקת כלב מן הרשות המקומית. נוכחותו בגוף אינה מורגשת והוא אינו פוגע בהתפתחות הכלב או בבריאותו. גם אם השבב "נדד" מעט מתחת לעור והתרחק ממקום ההחדרה, לרוב אין בעיה לאתר אותו.

מטרת השימוש בשבב

השבב משמש בראש ובראשונה לאיתור בעלים של כלבים שנמצאו משוטטים. כלב כזה, שהובא למרפאה וטרינרית, ייבדק באמצעות קורא השבבים. מספר הזהות שנמצא עליו יאותר במאגר העירוני או בזה של משרד החקלאות. הווטרינר יוכל לקבל מיד, דרך אתר האינטרנט, את פרטי הבעלים וליצור איתו קשר על מנת שיוכל לבוא ולקבל בחזרה את הכלב.

במקרים אחרים יכול השבב לסייע ביישוב מחלוקות אודות בעלות על כלב. השבב גם מאפשר לרשויות לבצע רישום מדוקדק ומפורט של חיסונים וכן של אירועים חריגים, כגון הסגר עקב תקיפה או מעקב אחר כלב שהוחזק בתנאים בלתי הולמים. כך מתאפשר לטפל במקרים בהתאם לחוק ועל פי הצורך. שבב לכלב, אם כך, הוא אמצעי חשוב לשמירה על כלבך ועל בטחונו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.