גזעי כלבים ענקיים


כלבים ענקיים הינם תוצאה של השבחה גזעית רבת שנים. גודלם העצום של כלבים מרשימים אלה אינו מגיע בלי מחיר. צמיחה מואצת של הכלבים הענקיים מפעילה לחץ על העצמות, השרירים, העצבים ובעיקר המפרקים, המתקשים לעמוד בקצב הגדילה. תערובות מזון הייחודיות לכלבים אלה מיועדות לתמוך בכלב בשלבי הגדילה באמצעות עיכוב הצמיחה. כמו כן, התערובות מכילות תוספים המועשרים בגלוקוזאמין-כונדרואיטין – חומר התומך במפרקים המופיע במגה גלופלקס.

זני כלבים גדולים

קיימים 12 זני כלבים הנחשבים ענקיים: כלב הרים פירנאי, וולפהונד, דוג דה בורדו, טרייר רוסי שחור, סן ברנרד, טוסה אינו, בולמסטיף, בורזוי, מסטיף, דני ענק, מסטינו נפוליטנו ומסטיף טיבטי. גזעי כלבים ענקיים הינם תוצאה של טיפוח וסלקציה מדוקדקת, ההופכים אותם לייחודיים מבחינת צרכים ורגישויות שאינם מאפיינים זנים אחרים.

הגודל לא קובע

זה נראה קצת משונה ולא נכון לגדל כלב ענק בדירה. אל דאגה, כלבים רבים יכולים לגור בדירה קטנה בנוחות ללא קשר לגודלם. זה הכל עניין של אישיות: יש כאלה המותאמים לכך יותר ויש שפחות. להלן רשימת כלבים הנוחים לגידול בדירה סגורה: טרייר יורקשייר, טרייר בוסטון, טרייר צרפתי, קאבלייר קינג צ'ארלס ספנייל, סטפורדשייר, בולדוג אמריקאי, דני ענק ועד רבים וטובים. כמובן שלא מומלץ להכניס דני ענק בדירת חדר, אלא נעדיף כלב קטן יותר. בדירה קטנה נעדיף כלב שקט, רגוע ומחונך, עדיף מסורס או מעוקר. כלב מטופל היטב המקבל את הטיול שלו, לא יהיה מתוסכל והסיכוי שירעיש או יגרום נזקים יהיה נמוך יותר.

מחלת אגן תורשתית (היפדיספלזיה)

זוהי מחלה התפתחותית של מפרק האגן והירך, הנפוצה בעיקר בקרב גזעי כלבים ענקיים. המחלה אופיינית בדרך כלל לגזעים גדולים כדוגמת רועה גרמני, דני ענק וכדומה. התסמונת מתבטאת בצליעה או נדנוד האגן המכונה "קפיצות ארנב". התסמונות מתחילה בהתפתחות לקויה של מבנה המפרק וסופה בדלקת מפרקים כרונית. מלבד אופייה התורשתי יש לה גם רקע סביבתי – התפתחות מואצת אצל גורים, עודף סידן, חוסר בפעילות גופנית והשמנה.

 • אבחון – באמצעות צילומי רנטגן.
 • טיפול – הסיכוי לריפוי ספונטני הינו 75%. יש להקפיד על:
  • דיאטה להפחתת משקל.
  • טיפול תרופתי של משככי כאבים ומורידי דלקות. תרופות בונות סחוס – גלוקוזמין וכונדריטין.
  • ניתוחים אורטופדיים: ניתוח שריר, TPO וניתוח לנטרול כאבים.
  • כושר גופני.
 • מניעה – בשל הרקע הגנטי למחלה, יש להוציא את הכלבים הפגועים מתוכנית הרבייה. ספקו לגורים מזון לכלבים ענקיים, המיועד לעיכוב ההתפתחות הגופנית ושמירה על "גזרה", עם תוספת חומרים בוני סחוס. תנו לגור להתרוצץ! לגור הנמצא בכושר טוב יהיו סיכויים טובים יותר לפתח עצמות ומפרקים תקינים.

אין ספק כי גזעי הכלבים הענקיים הינם אציליים ומרשימים. הטיפול בכלבים הללו דורש תשומת לב מיוחדת, בעיקר בשלבי ההתפתחות המוקדמים. חלק מזני הכלבים הללו הינם נוחי מזג ויכולים לשהות בדירה, אך לא בדירה קטנה מדי. זכרו שמה שייקבע את התנהגות הכלב שלכם הוא, בסופו של דבר, מזגו ואופיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.